Picture
Novak Đoković, prvi teniser svijeta, odbranio je titulu na Australian Openu, prvom ovosezonskom Grand Slam turniru, savladavši u finalu Britanca Andyja Murraya rezultatom 6-7(2), 7-6(3), 6-3, 6-2...

Prvi set donio je mnogo uzbuđenja, a kod rezultata 3:3 popularni Nole imao je četiri break lopte, no, nije ih iskoristio. Ponovo je Srbijanac mogao oduzeti servis protivniku u devetom gemu, ali jednu priliku nije iskoristio, tako da se otišlo u odlučujući trinaesti gem.

Vrlo brzo je aktuelni osvajač US Opena napravio dva mini breaka i došao do 4:1, a na kraju je set rijepio u svoju korist, prepustivši Đokoviću samo dva poena u tie breaku. U narednom setu ista slika. Oba tenisera čuvala su svoj servis, iako je Đoković bio sigurniji, međutim, ponovo se otišlo u tie break. Ovoga puta uspješniji je bio Novak, za rezultat 1:1 u setovima.

U trećem setu, koji je čini se bio i prelomni, Đoković je break napravio u najboljem mogućem trenutku - kod vodstva od 4:3 u gemovima. Potom je uspješno odservirao i došao do potpunog preokreta.

Četvrti set bio je samo formalnost, jer je već na početku bilo jasno da će Đoković odbraniti titulu, pošto je dva puta oduzeo servis Britancu. Istaknimo da je meč trajao tri sata i 40 minuta.

Tako je Nole ispisao nove stranice historije, jer je postao prvi teniser sa tri uzastopne titule na Otvorenom prvenstvu Australije. Također, prvi teket svijeta povećao je svoju prednost nad Murrayom u međusobnim duelima, te sada vodi sa 11:7.